- Vespasianus császár parancsára építették, aki fiának, Titusnak szánta. Az uralkodó volt egyben a Flavius-dinasztia alapítója. 69 évesen hunyt el, és már nem érte meg a Kolosszeum elkészültét.
- A világ legnagyobb amfiteátrumaként ismerjük, melyet alig 10 év alatt, i.sz. 70 és 80 között épített fel nagyjából 60.000 rabszolga, közel 10.000 tonna márvány felhasználásával. Építési költségeinek nagy részét a római hadsereg hadizsákmányaiból fedezték.
- A megépülését 100 napon át ünnepelték, ami alatt 5000 vadállatot öltek meg. I. sz. 523 körül zajlott itt az utolsó vadállat elleni harc, ekkorra már több mint egymillió állat hullott el a heves küzdelmekben.
- A rendszeres viadalok következtében mintegy 500.000 ember vesztette életét, az utolsó ilyen csata 435-ben történt.
- A Kolosszeum eredeti fa padlózata felszedhető volt, így az aljzatot igény esetén vízzel tölthették föl a közelben található vízvezetékekből, hogy különféle látványos vízi csatákkal szórakoztassák az egybegyűlteket.
- A nézőtéren szigorúan elkülönítve ültek az emberek. Nők és férfiak elszeparáltan, társadalmi hovatartozás tekintetében is szétszórva. Így külön páholyban kapott helyet a császár és a Vesta szüzek. Mellettük, az emelvényen foglaltak helyet a szenátorok és a papság. Felettük ültek a gazdag patríciusok, akik fölött voltak a közönséges római polgárok. Végül legfelül a nők, a rabszolgák és a szegények élvezhették a viadalokat. Ám bizonyos társadalmi csoportokat, például sírásókat, színészeket és visszavonult gladiátorokat teljesen kirekesztettek a nézőtérről.
- Három kijárat vezetett ki az arénából: a Halál Kapuján (Porta Libitina) át „távoztak” a halottak, a Győztesek Kapuján (Porta Triumphalis) léptek át a viadalok nyertesei, azok a vesztesek pedig, akik kegyelemben részesültek, a Vesztesek Kapuján (Porta Sanavivaria) át hagyhatták el az arénát.
- Ha valaki elveszítette a viadalt, kétféleképpen távozhatott az arénából: ha megölték, illetve ha kegyelmet kért. Ez utóbbit a bal keze egy ujjának felmutatásával jelezhette. Ám ha válaszul lefelé mutató hüvelykujjat kapott, akkor az egyet jelentett a halállal. Ha viszont fehér zsebkendőt lebegtettek, életben maradhaott és szabadon távozhatott az arénából.
- A középkorban új funkciót kapott: különálló városrésszé vált azáltal, hogy az épületben rengeteg lakást alakítottak ki. A 13. században már egy nemesi család erődjeként szolgált.
Termékkínálatunk nagy sikernek örvendő darabja a Kolosszeumot ábrázoló színarany érme, amely A világ hét új csodája érmegyűjtemény első eleme. Ha cikkünk felkeltette érdeklődését, tekintse meg ezt a látványos kibocsátást!
Forrás:
https://www.cartourmagazin.hu/10-erdekesseg-a-romai-colosseumrol.html
https://netkoffer.hu/colosseum-roma/
https://roma-szenvedely.eu/latnivalok/colosseum/
http://www.romainfo.net/latnivalok/colosseum
Képek:
https://pixabay.com/