Felhívjuk kedves vásárlóink figyelmét, hogy 2024. december 7-én és 14-én Ügyfélszolgálatunk nem lesz elérhető. Köszönjük megértésüket!
   

14 napos visszaküldési garancia Minőségi garancia Eredetiségi Tanúsítvány

Bejelentkezés

Üdvözöljük,

06 80 888 889
Az Ön kosara üres.

Múlt vasárnap elérkezett az adventi időszak és a karácsonyra való hangolódás. Vajon hogyan készültek fel az emberek régen az ünnepi időszakra? Napjaink adventi szokásai és hagyományai fiatalabbak, mint hinnénk: adventi koszorút alig több mint egy évszázada készítünk, és a legtöbb ehhez az időszakhoz kapcsolódó szokásunk is új eredetű. Az advent az ünnepre hangolódás, a készülődés és a különböző érdekes szokások körül forog. Olyan régi és új eredetű hagyományokat gyűjtöttünk most össze, amelyek évszázadok óta meghatározzák ezt a különleges időszakot.

 

Adventi népi hagyományok

Magyar Éremkibocsátó Kft. - Adventi hagyományokMind minden ünnepi időszakhoz, az adventhez is számtalan babona, népszokás és természetesen varázslat is kapcsolódik. Szerelmi varázslásokból ekkor sem volt hiány, amire a különlegesen korai mise tökéletes alkalom volt.

Aki a hajnali misét megelőzően a harangkötélből három apró darabot leszakított, majd ezeket a hajában viselte, a farsangi időszakban máris házasságkötésre számíthatott. Az alföldi lányok, ugyancsak a hajnali mise előtt cukrot vagy egy kevés mézet ettek, hogy így „édesgessék” magukhoz kiszemeltjüket.

Szintén magyar hagyomány az úgynevezett rorate, vagyis a hajnali mise, amire advent minden egyes napján sor került. Azonban a mise előtt és annak ideje alatt fokozottan kellett vigyázni, hiszen a hiedelem szerint a boszorkányok ekkor állati alakot öltve jártak a falvakban.

 

Szentmisék és a böjt időszaka

Az adventi időszak kezdetét hagyomány volt harangszóval jelezni, de szokás volt az is, hogy a gyerekek a szentmise előtt énekszóval keltsék fel a falut, hogy senki se maradjon le a reggeli istentiszteletről. Az advent azonban nemcsak a meghitt énekszó, hanem a csönd és a böjt időszaka is. Az 1700-as évektől az egyház a karácsonyt megelőző időszakot is böjti időszakként tartotta számon, azonban ez sokkal enyhébb volt, mint a húsvét előtti nagyböjt. Egyes napokon a hús, a tejtermékek és különleges alkalmakkor a hal és a bor elhagyása a mai napig fennmaradt, például az ortodox hagyományokban.

 

A koszorú és az adventi naptár hódítása

Magyar Éremkibocsátó Kft. - Adventi hagyományokAzt hihetnénk, hogy a legmeghatározóbb ünnepi hagyományaink egyben a legősibbek is, azonban ez nem minden esetben igaz. Az adventi koszorú alapját képező kör a pogány hiedelmek szerint megóv a gonosztól, és segít megvédeni otthonunkat az ártó szellemektől. A pogány hiedelem az évszázadok során feledésbe merült, és csak a 19. század elején került újra a köztudatba, amikor egy protestáns lelkész óriási csillárt készített fából, amelyen a karácsonyt megelőző ünnepi időszak minden napján egy újabb gyertyát gyújtott meg.

Ezen a koszorún még 24 gyertya állt, majd hamarosan kisebb fenyőkoszorúkra cserélték a nagyszabású adventi díszt. Az évek során a gyertyák száma négyre csökkent, a hagyományos koszorúra pedig három lila és egy rózsaszín gyertya kerül a négy adventi vasárnap jelképeként.

A legkisebbek kedvence, az adventi naptár is az új hagyományok táborát erősít, hiszen az első nyomtatott adventi naptár 1908-ban készült. A minden napra jutó apró ajándékok, édességek és meglepetések könnyebbé teszik a kicsik számára a várakozás időszakát, és megédesítik az ünnep hónapját.

 

Minden kedves Olvasónknak békében, meghittségben gazdag adventi hangolódást kívánunk!

 

Források:
https://www.whychristmas.com/customs/advent.shtml
http://www.magyarkincsek.hu/hagyomanyok/advent/
https://mno.hu/eletmod/evszazados-adventi-hagyomanyok-1260652
http://www.korkep.sk/cikkek/kultura/2015/11/29/adventi-szokasok-hagyomanyok

Képek:
https://www.pexels.com/

Hivatalos forgalmazói logók