Évezredes kelta hagyományok
Halloween ünnepe egy pogány eseményre vezethető vissza, amely a samhain nevet viselte. Több mint 2000 éve ez a nap jelölte a kelták számára az újesztendő kezdetét.
November első napjának előestéjén a hiedelmek szerint homályossá vált a határ az élők és a halottak világa között, ami szabad teret engedett a szellemeknek és az ártó lelkeknek a világok közötti átkelésre.
Ez az alkalom azonban arra is lehetőséget adott, hogy a druidák kapcsolatba lépjenek a túlvilággal, és így betekinthessenek a jövőbe is, ezáltal felkészülve az előttünk álló zord, kihívásokkal teli téli időszakra.
A pogány hagyomány és keresztény ünnep
Az időszámításunk szerinti 7. századtól kezdve a keresztény ünnepek és a pogány hagyományok fokozatosan kezdtek összeolvadni. Ez történt akkor is, amikor a nyolcadik század közepe táján a pápa áthelyezte mindenszentek ünnepét május 13-ról november első napjára, ami így samhain ünnepével egy napra került. Ehhez kötődik a Halloween elnevezés is, ami a mindenszentek angolszász nevéből ered. Az All-Hallows-Eve a nyugati germán óangol nyelvben a mindenszentek előtti éjszakát jelölte, majd később ennek skót nyelvváltozata, a hallowe’en terjedt el széles körben.
Maszkok az ártó szellemek ellen
A tradicionális álarcok és jelmezek viselése mind ősi európai, mind pedig kelta gyökerekkel egyaránt rendelkezik. Évszázadokkal ezelőtt a tél bizonytalan és félelmekkel teli időszak volt, az ételadagok nem mindig tartottak ki egészen tavaszig, a rövid téli nappalok pedig folyamatos aggodalommal teltek. Miközben Halloween éjjelén a szellemek visszatértek a Földre, és szabadon járhattak az élők világában.
Az emberek úgy hitték, hogy ártó lelkekkel találkozhatnak, amikor elhagyják otthonukat. Ezért elővigyázatosságból, hogy a lidércek és szellemek ne ismerhessék fel őket, sötétedés után ezen az éjjelen rémisztő maszkokat viseltek.
Elterjedése az Újvilágban
Az ünnep az 1800-as évek kezdetétől ütötte fel a fejét Amerikában, amikor az ír és skót bevándorlók első hullámai megérkeztek az Amerikai Egyesült Államokba. Magukkal hozták ősi kelta gyökerekkel rendelkező szokásaikat, a jövőbe tekintés hagyományát, a jelmezbe bújást és a közös ünneplést. A 19. század közepére az évenkénti őszi parádék már országszerte elterjedtek voltak, azonban a Halloween ünneplése csak a század második felében, az ír bevándorlók második nagy hullámának érkezésével vált általánossá.
A 19. század vége felé egyes boltok polcaira kerültek a kifejezetten erre az alkalomra készülő nyalánkságok, mígnem napjainkra az ünnep egy dollármilliárdos eseménnyé nőtte ki magát. A hazánkban számos helyen elterjedt közhiedelemmel ellentétben ez az éjjel nemcsak a beöltözésről, az édességekről vagy a töklámpásokról szól, hanem sokkal inkább az ókori hagyományok táplálásáról és megőrzéséről, a halott lelkek előtti tisztelgésről és az egyre rövidülő nappalok fénnyel és jókedvvel való megtöltéséről.
Ebből a különleges alkalomból büszkén ajánljuk figyelmébe a Halloween szellemiségének jegyében készült káprázatos Éjjeli denevér emlékérmét, amelyet IDE kattintva immáron Ön is megrendelhet kedvező áron!
Források:
https://www.nyest.hu/hirek/halloween-az-unnep-es-a-szo-eredete
http://www.history.com/topics/halloween/history-of-halloween
https://www.usnews.com/news/best-countries/articles/2017-10-27/the-twisting-history-of-halloween
https://news.nationalgeographic.com/2016/10/halloween-costumes-candy-history/
Képek:
https://www.pexels.com
https://visualhunt.com