1. A díjat Alfred Bernhard Nobel alapította az 1895. november 27-én keltezett végrendeletében. Célja az volt, hogy a megjutalmazza az emberiség számára legnagyobb szolgálatot teljesítő tudósokat, írókat, orvosokat, és a nemzetek közötti béke harcosait. A néhai tudós vagyonából hozták létre a Nobel Alapítványt.
2. A Nobel Alapítvány alapító okmányát Stockholmban, a Királyi Palotában mutatták be 1900. június 29-én. Ezt az okmányt az alapítvány mindazok számára eljuttatja, akiket javaslattételre kér fel: hiszen a díjat kizárólag javaslattétel útján lehet elnyerni, nem pedig személyes érdekből.
3. Az alapító utasításai szerint a díjat azoknak kell adni, akik az előző évben saját tudományterületükön a legjelentősebb szolgálatot tették az emberiségnek. Kezdetben fizikai, kémiai, fiziológiai vagy orvosi, irodalmi, illetve békedíj kategórákban választották ki a legeredményesebbeket. Később aztán, 1968-ban bővült a lista közgazdasági Nobel-díjként emlegetett Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíjjal.
4. Az emlékérem mellett pénzjutalomban is részesülnek a díjazottak, valamint egy oklevelet és egy képmást is kapnak az alapítóról. A kapott összeg a végrendelet szerint Alfred Nobel vagyonának kamataiból származik, így a jutalom mértéke évről-évre változhat.
5. Az egyes kategóriában kiosztott érmek hátlapját különböző motívumok díszítik. A fizikai és kémiai díjakon egy Ízisz istennőre emlékeztető nőalak díszíti, akinek a tudomány géniusza egy fátylat emel le az arcáról. Az orvostudományi érme hátoldalát a gyógyítás géniusza díszíti, aki egy szenvedőnek nyújt segítséget. Az irodalmi érmén egy férfialak és múzsája találhatóak.
6. A Nobel-bizottság munkája minden év szeptemberében kezdődik. A jelölési időszak következő év január 31-ig tart. A tagok március és május között értékelik ki a jelöltek munkáját, ezután folyamatosan rostálják őket.
7. A díjat odaítélő testület egy bizottságot kér fel, amely 3-5 tagból áll kategóriánként, hogy véleményezze a határozat helyességét és igazságosságát.
8. A szabályok szerint a javaslattevők személye, a javasoltak nevei és az ezekhez kapcsolódó minden anyag egy személy jelölésétől egészen a díj kiosztásáig 50 évre titkosított, így abszolút alaptalanok a spekulációk és feltételezések azzal kapcsolatban, hogy éppen kiket jelöltek a díjra.
9. Létezik a Nobel-díj ellenkezője, az Ignobel-díj, amelyet azok a kutatások kapnak, amelyet nem lehet, vagy nem érdemes megismételni. Ezek eredményei sokszor megnevettetnek, vagy egyszerűen értelmetlenek - mégis gondolkozásra késztetnek.
10. Számos monda kering a matematikai Nobel-díjjal kapcsolatban, az azonban bizonyos, hogy Alfred Nobel végrendeletében nem szerepelt ez a lehetőség. Egyesek szerint személyes okokból, mivel egyszer csalfaságon kapta a párját egy matematikussal. Más feltételezések szerint, egyszerűen csak távol állt tőle ez a tudományterület, hiszen egyetemi tanulmányokat nem folytatott, és találmányai kidolgozásához sem igen alkalmazott matematikai formulákat.
11. A Nobel-díj – sok más díjhoz hasonlóan – visszautasítható, ennek természetesen csak rendkívül megalapozott okai fordultak elő eddig. Egy svéd fizikus például azért utasította el a fizikai Nobel-díjat, mert azzal egyidejűleg az élettani díjra is jelölték. Hitler megtiltotta a német állampolgároknak, hogy Nobel-díjat vegyenek át, így az ebben az időszakban díjazott 3 német tudós csak a háború évei után vehette át azt. Hasonlóan egy író, Borisz Paszternák a szovjet hatalom hatására utasította vissza az őt illető díjat.
+1. Tudta Ön, hogy 2015-ben a Nobel-békedíj történetében első alkalommal, majd azóta is minden évben a Samlerhuset Csoport és a Norvég Pénzverde méltányos módon bányászott aranyból készíti el az elismerést megtestesítő érmet? Az Alfred Nobel portréját ábrázoló érem a névadó, Nobel születésnapján, december 10-én került bemutatásra.
Cégcsoportunk és a Norvég Pénzverde szorossan együttműködött a Szövetséggel a Felelős Bányászatért annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet a kézműves és kis méretű aranybányászok problémáira a világ egyik legszegényebb részén. Részletesebben olvashat a díj és a kooperáció történetéről a Samlerhuset Csoport honlapjának angol nyelvű cikkében.
Bízunk benne, hogy a jövőben számos hasonló jelentőségű jótékony kezdeményezés mellé állhatunk büszkén, miközben teljesítjk missziónkat: értéket közvetítünk.
Források:
https://www.britannica.com/topic/Nobel-Prize
https://www.kfki.hu/~cheminfo/hun/teazo/nobel/nobeldij.html
Képek:
https://visualhunt.com/