A Magyar Festészet Napja eredetileg civil kezdeményezés volt, ami Bráda Tibor, Zsolnai Gábor, Bayer Ilona, Szentgyörgyi József és Fabók Gyula elképzelése alapján jött létre 2002-ben.
A művészeti mozgalom azzal a céllal jött létre, hogy felhívja a magyar társadalom figyelmét a kortárs képzőművészet aktívan alkotó művészeinek munkájára, aktualitásaira és jelentőségére. A második esztendőben már 2 napos program zajlott, a rendezvény pedig azóta is évről évre csak növekszik.
2006-ra már több mint egy héten át tartó rendezvénysorozattá nőtte ki, idén pedig több mint 400 művész 2000-nél is több festménye kap helyet az országszerte és a határon túl megrendezésre kerülő eseménysorozaton, számtalan kiállítóhelyen.
A kiállítóhelyek legnagyobb része kezdetben a főváros központi részeire, kiállítótermeire korlátozódott. Az alapítás óta azonban olyan vidéki nagyvárosok is csatlakoztak a kezdeményezéshez, mint Békéscsaba, Győr, Siófok, Miskolc, Esztergom vagy éppen Szigetszentmiklós, ezek után pedig fokozatosan jelezték érdeklődésüket a kisebb települések és falvak is.
Budapest mellett már évek óta kiemelt helyszín Szolnok városa, hiszen a Magyar Festészet Napja Alapítvány jelenlegi vezetője, Verebes György festőművész felelős a Szolnoki Művésztelep vezetéséért is. A programok nagy részét régebben kiállítások, szorosan a festészethez fűződő díjátadók alkották, az évek során azonban megszaporodtak a koncertek, irodalmi események, színházi előadások is, ezek mellett pedig különféle társművészeti alkotások támogatják a kortárs festészet ünnepét.
A nemzetközi szempontból is jelentős emléknap már nemcsak a fiatal generáció műveit és az évtizedek óta aktív művészek munkáit tárja elénk, hanem - hogy a felhozatal még változatosabb és izgalmasabb legyen - már külföldi vendégművészek munkáit is előszeretettel mutatják be a nagyközönség előtt.
A Magyar Festészet Napja remek alkalom arra, hogy minden kortárs magyar művész megmutathassa a szakma és a művészetkedvelők számára azt, hogy mit alkotott az elmúlt évben. Ez nem csak a festészet műfajában alkotók ünnepe, de az aktív tárlatlátogatóké és a művészetbefogadóké is.
A Magyar Festészet Napja alkalmából figyelmébe ajánljuk A magyar festészet remekművei sorozatunkat, ami a legértékesebb hazai festményeket vonultatja fel színarannyal (Au 999/1000) bevont érmeken, elképesztő színpontossággal. A sorozat első eleme Munkácsy Mihály Honfoglalás című művének részletét tárja az éremművészet kedvelői elé. A sorozat következő érmein olyan lenyűgöző művészeti alkotások kapnak helyet, mint Csontváry Kosztka Tivadar Magányos cédrus, Szinyei Merse Pál Lilaruhás nő és Székely Bertalan Egri nők című alkotása.
Források:
http://www.mma.hu/muveszeti-hirek/-/event/10180/magyar-festeszet-napja-2017
http://www.festeszetnapja.hu/esemenyek/
Képek:
http://mek.oszk.hu