Az erkölcstelenség művészete
Édouard Manet 1863-ban festette meg hatalmas közfelháborodást kiváltó művét, az Olympiát. A műkritikusok inkább szakmai, míg a közvélemény erkölcsi szempontból kifogásolta a képet. Utóbbi szerint a festmény főszereplője egy kurtizánt ábrázol a cselédje társaságában. A modell Victorine Louise Meurend volt, maga is művész, valamint a kor egyik kedvelt aktmodellje. A hölgy a festőn kívül így Degas-t is megihlette, aki szintén aktképeinek elkészítéséhez fordult hozzá inspirációért.
Az igéző szépségű titok
A korabeli németalföldi festők között Johannes Vermeer igazi különcnek számított. Míg kortársai előszeretettel ábrázoltak tárgyakkal és különféle kellékekkel gondosan berendezett jeleneteket, addig ő inkább a szemlélő képzeletével játszadozott. A legtöbbször nem volt egyértelmű a viszony képeinek szereplői között, így mindig valamiféle titokzatosság lepte be őket. Nincs ez másképp a Leány gyöngy fülbevalóval című művel sem, ráadásul a modelljének kiléte igazi enigma maradt mind a mai napig. Lehetett akár az egyik házi cseléd, a festő lánya vagy esetleg a szeretője is. A női arckifejezés vonzerejét megjelenítő kép végül ezzel a titokkal együtt vált a festő legismertebb művévé.
A lány, aki meghalt szerelméért
Picasso minden egyes művészi korszakát egy-egy olyan nőnek köszönheti, aki az adott időszakban leginkább hatással volt az életére. Ukrán feleségéről (aki állítólag egyáltalán nem volt könnyű természetű) mintázta például azokat a valóságos női „szörnyetegeket”, akik kubista korszakában készülő festményein megjelentek. Sokkal lágyabb, szeretetteljesebb női alakok tűnnek fel azonban azokon a képeken, amiket a megismerkedésükkor csupán 17 éves Marie-Thérèse Walter inspirált. A lány akkor szülte meg közös gyermeküket, amikor Picasso már következő múzsája felé vette az irányt. Annak pontos okát mindmáig nem tudni, hogy Marie miért lett évekkel később öngyilkos, de a szerelmi bánat szerepet játszhatott a tragédiában.
Az orosz szerelemistennő
Az orosz születésű Gala Diakonova a francia költő, Paul Eluard feleségeként vált ismertté a szürrealista mozgalom tagjai között. Rengeteg alkotás létrejöttét inspirálta már azelőtt, hogy találkozott volna a nála 10 évvel fiatalabb Salvador Dalíval, aki a pletykák szerint akkor még szűz volt. A nő szépsége teljesen rabul ejtette Dalít, onnantól kezdve minden Gala körül forgott. Képein a katalán születésű művész igazi szexistennőként, már-már vallásos áhítattal jelenítette meg későbbi feleségét. Memoárjaiban pedig úgy emlékezett rá vissza, mint arra a személyre, aki menedzselte az egész életét, munkásságát, és megvédte őt az őrülettől.
Az alkotó múzsa
Emilie Flöge varrónőként, később pedig a korát bőven meghaladó szemléletű divattervezőként tevékenykedett Ausztriában. Különleges ruhakölteményeit a publikum értetlenséggel, Gustav Klimt azonban csodálattal fogadta. A szecesszionista festő megértette az Emilie alkotásai mögötti művészi mondanivalót, így idővel nagyon közel kerültek egymáshoz. Azt senki sem tudja pontosan, hogy csupán barátság vagy annál több is kialakult-e közöttük, de annyi bizonyos, hogy remekül együtt tudtak működni. Klimt talán legismertebb művéhez, A Csók című képhez is Emilie adta az inspirációt.
Amennyiben Ön érdeklődik a művészeti témájú kibocsátások iránt, örömmel ajánljuk figyelmébe a világhírő festőgéniusz, Leonardo da Vinci legtitokzatosabb mosolyával megéldott, egyben legismertebb múzsáját megörökítő emlékérmünket, amelyről ide kattintva tudhat meg többet!
Források:
http://flavorwire.com/146357/the-10-most-influential-artists-muses
http://cultura.hu/kultura/edouard-manet-180-eve-szuletett/
http://www.therichest.com/rich-list/most-influential/the-10-most-iconic-muses-in-the-art-world/
http://librarius.hu/2014/07/07/leany_gyongy_fulbevaloval/
http://artris.blog.hu/2015/04/04/picasso_7_szerelme_avagy_istennok_es_labtorlok
http://masnezopont.hu/portal/article/2015/8/7/Mzsk-nyomban-Elena-Diakonova
http://theculturetrip.com/europe/france/articles/10-astonishing-muses-who-deserve-a-place-in-art-history/
Képek:
Gala Diakonova Dalí egyik festményén: https://flavorwire.files.wordpress.com/2011/01/5-dali.jpg?w=1920
Dalí feleségével: https://www.theguardian.com/culture/gallery/2011/jan/23/ten-best-artisic-muses-in-pictures#img-9
Leány gyöngy fülbevalóval: http://totallyhistory.com/wp-content/uploads/2011/12/Johannes_Vermeer_1632-1675_-_The_Girl_With_The_Pearl_Earring_1665.jpg
Emilie Flöge Klimt által festett portréja, saját tervezésű ruhájában: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ce/Gustav_Klimt_049.jpg
Marie-Thérèse Walter Picasso festményén a művész kék korszakából: http://www.pablo-ruiz-picasso.net/images/works/2112.jpg
Olympia: http://www.manet.org/images/gallery/olympia.jpg